fbpx

Rehabilitacja pooperacyjna

Rehabilitacja pooperacyjna

Osoby po zabiegach chirurgicznych najczęściej otrzymują od lekarza zalecenie rehabilitacji pooperacyjnej.

Czym jest rehabilitacja pooperacyjna?

Rehabilitacja pooperacyjna to szereg działań, które mają na celu jak najszybszy powrót pacjenta do pełnej sprawności ruchowej oraz zniwelowanie bólu związanego z urazem. Najczęściej stosuje się ją po zabiegach w okolicy kręgosłupa, unieruchomieniu w gipsie, po operacja cieśni nadgarstka, po złamaniach, a także w przypadku uszkodzeń mięśni, więzadeł czy ścięgien. Fizjoterapia zalecana jest również dla osób z wadami postawy.

Fizjoterapię najlepiej rozpocząć jak najszybciej to możliwe po zabiegu chirurgicznym, dzięki temu powrót do sprawności jest znacznie szybszy.

Plan działań rehabilitacyjnych jest dostosowany indywidualnie do każdego pacjenta. W zależności od rodzaju przeprowadzonego zabiegu, wieku czy stanu fizycznego. Oprócz indywidualnych spotkań w studio, fizjoterapeuta może zalecić samodzielne wykonywanie dodatkowych ćwiczeń w domu.

Podczas fizjoterapii najczęściej wykonuje się:

  • ćwiczenia wzmacniające mięśnie i stawy, a także przywracające poprawne wzorce ruchowe
  • masaże lecznicze, które pobudzają organizm do naturalnej regeneracji oraz zmniejszają napięcie w tkankach
  • laseroterapię, która stymuluje procesy lecznicze narządu ruchu
  • elektroterapię, która ma na celu leczenie bólu oraz wspomaganie regeneracji organizmu
  • magnetoterapię, która polega na wykorzystaniu pola magnetycznego, co znacząco poprawia ukrwienie, zwiększa dostawy tlenu, a także usprawnia procesy metaboliczne.

Podczas fizjoterapii wykorzystujemy maszyny do ćwiczeń takie jak Reformer czy Wunda chair. Więcej o maszynach przeczytasz tutaj: MASZYNY

Fizjoterapia przed zabiegiem:

Fizjoterapię można rozpocząć jeszcze przed umówionym zabiegiem chirurgicznym, dzięki temu po zabiegu proces rekonwalescencji jest krótszy i mniej bolesny.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty przeczytasz tutaj: REHABILITACJA