fbpx

Rozciąganie

Rozciąganie

Ćwiczenia rozciągające to forma treningu, która polega na naciąganiu poszczególnych grup mięśni, żeby zwiększyć ich elastyczność, wzmocnić ścięgna i zachować jak najwyższą ruchomość stawów. W treningu należy pamiętać o kilku zasadach, dzięki temu rozciąganie będzie przyjemne i bezpieczne. Należy ćwiczyć tylko do uczucia delikatnego bólu, w żadnym wypadku nie należy rozciągać mięśni na siłę. W stretchingu bardzo ważna jest technika wykonywania ćwiczeń.

Bardzo ważne jest prawidłowe oddychanie. Nie można wstrzymywać oddechu, należy wykonywać wdech nosem i wydech ustami. Podczas ćwiczeń należy się wyciszyć i skupić na wykonywanych ruchach. Ćwiczenia należy zacząć od rozciągania kończyn górnych i przesuwać się na dół, na stopach kończąc. Regularny trening rozciągania jest bardzo ważny szczególnie w przypadku osób, które prowadzą siedzący tryb życia.

Regularne ćwiczenia sprawią, że po pewnym czasie poprawi się postawa, plecy przestaną boleć, a samopoczucie będzie dużo lepsze. Przy pracy siedzącej warto zwrócić uwagę na rozciąganie mięśni biodrowo-lędźwiowych oraz klatki piersiowej, które są najbardziej narażone na zesztywnienia i osłabienie zakresu ruchów.

Regularne rozciągania jest potrzebne każdemu, zarówno sportowcom, jak i osobom, które prowadzą bardziej stacjonarny tryb życia. Ćwiczenia są proste, może wykonywać je niemal każdy, a efekty rozciągania są naprawdę duże. Warto włączyć je do planu dnia, a podziękują nam za to nie tylko nasze mięśnie, ale również całe ciało oraz umysł.

Zapraszamy na zajęcia zgodnie z aktualnym grafikiem: GRAFIK ZAJĘĆ